NOWY Grand Lubicz - Ustka
NOWY Grand Lubicz - Ustka
Proces regeneracji odwiertu - zakończony!
17 Jan 22
18 Jan 22

Proces regeneracji odwiertu - zakończony!

05 February 2017

Firma Uzdrowisko Ustka sp. z o.o. której własnością jest Hotel Grand Lubicz w Ustce zakończyła proces regeneracji odwiertu IGH-1 o głębokości 730 m, który został wykonany w 1979 roku na potrzeby uzyskania przez miasto statusu uzdrowiska. Jego eksploatacja nigdy wcześniej nie była podjęta i dopiero teraz wody z ujęcia są wykorzystywane w basenie termalnym oraz centrum Medical w Hotelu Grand Lubicz, który oferuje swoje usługi dla turystów, mieszkańców Ustki i okolicy.

Decyzją Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia 2 września 2016 r. Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o. uzyskało koncesję na wydobywanie wód leczniczych. Na podstawie wyników analiz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wody z odwiertu IGH-1 - chlorkowo-sodowe i jodkowe (solanki). Temperatura wody wydobywanej ze złoża wynosi 20,5 stopni C. Woda z odwiertu zastosowana do kąpieli będzie działała poprzez receptory skóry i autonomiczny układ nerwowy oraz hormony tkankowe zmniejszając pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych, zwiększając ukrwienie skóry i odporność organizmu oraz działając hartująco. W wodzie znajdują się kationy m.in: sodowy, magnezowy, wapniowy oraz aniony m.in: chlorkowy, siarczanowy. 

Kąpiele w wodach leczniczych mają szerokie spektrum działania zarówno o charakterze miejscowym, jak i ogólnoustrojowym, będące wynikiem zawartości składników farmakodynamicznych, temperatury, jak i samej wody. Kąpiele solankowe stosowane są w chorobach ortopedyczno-urazowych, neurologicznych, w tym pourazowych, dermatologicznych – łuszczycy, świerzbie i alergiach, zaburzenia krążenia obwodowego, dróg oddechowych, stanach pozakrzepowych, nadciśnieniu, chorobach kobiecych i nerwicach. Zabieg w wodzie nasyconej jodem, wspomagają odchudzanie, a zawarty w solance brom działa uspokajająco i relaksująco.

Koszt regeneracji odwiertu wyniósł łącznie ponad 1 mln zł w tym kwota 300 tyś zł dofinansowania ze Słowińskiej Grupy Rybackiej. Miesięczny koszt utrzymania odwiertu to ponad 15 tyś zł. To ogromne korzyści dla Ustki płynących z faktu regeneracji i rozpoczęcia eksploatacji odwiertu IGH-1, dzięki czemu Ustka ma szansę zachowania statusu Uzdrowiska.

Newsletter

Subscribe our newsletter and get the newest offers
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close