NOWY Grand Lubicz - Ustka
NOWY Grand Lubicz - Ustka
Proces regeneracji odwiertu - zakończony!
02 Dez 21
03 Dez 21

Proces regeneracji odwiertu - zakończony!

05 Februar 2017

Firma Uzdrowisko Ustka sp. z o.o. której własnością jest Hotel Grand Lubicz w Ustce zakończyła proces regeneracji odwiertu IGH-1 o głębokości 730 m, który został wykonany w 1979 roku na potrzeby uzyskania przez miasto statusu uzdrowiska. Jego eksploatacja nigdy wcześniej nie była podjęta i dopiero teraz wody z ujęcia są wykorzystywane w basenie termalnym oraz centrum Medical w Hotelu Grand Lubicz, który oferuje swoje usługi dla turystów, mieszkańców Ustki i okolicy.

Decyzją Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia 2 września 2016 r. Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o. uzyskało koncesję na wydobywanie wód leczniczych. Na podstawie wyników analiz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wody z odwiertu IGH-1 - chlorkowo-sodowe i jodkowe (solanki). Temperatura wody wydobywanej ze złoża wynosi 20,5 stopni C. Woda z odwiertu zastosowana do kąpieli będzie działała poprzez receptory skóry i autonomiczny układ nerwowy oraz hormony tkankowe zmniejszając pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych, zwiększając ukrwienie skóry i odporność organizmu oraz działając hartująco. W wodzie znajdują się kationy m.in: sodowy, magnezowy, wapniowy oraz aniony m.in: chlorkowy, siarczanowy. 

Kąpiele w wodach leczniczych mają szerokie spektrum działania zarówno o charakterze miejscowym, jak i ogólnoustrojowym, będące wynikiem zawartości składników farmakodynamicznych, temperatury, jak i samej wody. Kąpiele solankowe stosowane są w chorobach ortopedyczno-urazowych, neurologicznych, w tym pourazowych, dermatologicznych – łuszczycy, świerzbie i alergiach, zaburzenia krążenia obwodowego, dróg oddechowych, stanach pozakrzepowych, nadciśnieniu, chorobach kobiecych i nerwicach. Zabieg w wodzie nasyconej jodem, wspomagają odchudzanie, a zawarty w solance brom działa uspokajająco i relaksująco.

Koszt regeneracji odwiertu wyniósł łącznie ponad 1 mln zł w tym kwota 300 tyś zł dofinansowania ze Słowińskiej Grupy Rybackiej. Miesięczny koszt utrzymania odwiertu to ponad 15 tyś zł. To ogromne korzyści dla Ustki płynących z faktu regeneracji i rozpoczęcia eksploatacji odwiertu IGH-1, dzięki czemu Ustka ma szansę zachowania statusu Uzdrowiska.

Newsletter

Abonnieren Sie unseren Newsletter und erhalten Sie die neuesten Angebote
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen