Laseroterapia jest metodą leczniczą wykorzystującą spójną, uporządkowaną, skupioną wiązkę światła o odpowiedniej długości fal w celu dostarczenia energii do zajętych chorobą tkanek. Energia ta zmniejsza odczyn zapalny i przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek.
Główne zastosowanie:
Elektrostymulacja to zabieg, w którym przy pomocy prądu o niskiej częstotliwości wywołujemy skurcz mięśni poprzecznie prążkowanych, normalnie unerwionych, odnerwionych (elektrostymulacja dwubiegunowa) oraz mięśni gładkich.
Galwanizacja jest zabiegiem opierającym się na stałym przepływie prądu, generowanego za pomocą dwóch elektrod. W zależności od kierunku przepływu prądu może mieć charakter wstępujący lub zstępujący.
Wskazania:
Galwanizację wykonuje się głównie w obrębie kończyn, a często jest ona wstępem do kinezyterapii.
Jonoforeza polega na wprowadzeniu do chorego miejsca leku dzięki przepływowi prądu o stałym natężeniu. Jest skuteczna przy bólach stawów, kręgosłupa, nerwobólach, stanach zapalnych. Zaletą tej formy fizykoterapii jest fakt, że jest ona bezbolesna.
Prądy Traberta (Prądy Träberta) są zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Zabieg ten działa silnie przeciwbólowo.
Często stosowany jest w:
Prądy Traberta powodują drżenie mięśni, jest to więc swoisty masaż prądem bodźcowym.
Prądy Kotza (zwane także stymulacją rosyjską) polegają na precyzyjnym wywołaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych przez działanie prądem o średniej częstotliwości 2,5 kHz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50Hz. Wyzwalają one silny skurcz mięśnia lub grupy mięśni poprzez aktywację grubych zstępujących włókien nerwowych oraz dzięki zablokowaniu cienkich wstępujących włókien nerwowych.
Mają działanie przeciwbólowe w obszarze stymulacji.
Stosowane w zabiegach interferencyjnych sygnały średniej częstotliwości łatwo wnikają w głębsze warstwy tkanek (skóra, tłuszcz, kości) i po drodze tylko w niewielkim stopniu stymulują nerwy czuciowe oraz nerwy ruchowe (inicjujące skurcze mięśni).
Działanie urządzeń interferencyjnych wykorzystuje właściwości zmiany przepuszczalności błony komórkowej, pozwalając na łatwiejsze przenikanie kationów sodu (+Na), co uaktywnia pompę sodowo-potasową. Działanie pompy zmienia skład płynu wewnątrzkomórkowego i zmniejsza objętość komórek. Doprowadza to do mniejszego obrzęku tkanek, a także ogranicza ich stan zapalny (wzrost jonów sodu). Dodatkowo zmniejsza się nierównowaga jonów sodu i zwiększa się dotlenienie, co usuwa proteiny krwi uwięzione w płynie zewnątrzkomórkowym.
Tlen usuwa również bradyklinę (substancję ograniczającą przepływ krwi), histaminę będącą przyczyną ciągłego stanu zapalnego oraz prostaglandynę, naturalną substancję odpowiedzialną za ból.
Prądy diadynamiczne są prądami impulsowymi. Mają one zróżnicowane i dogłębne oddziaływanie na tkanki podskórne. Dzięki tej metodzie leczniczej uzyskuje się m.in.:
Jest to metoda objawowego leczenia ostrych oraz przewlekłych stanów bólowych za pomocą prądów niskiej częstotliwości. Elektryczna stymulacja układu nerwowego na różnych jego poziomach (obwodowym, rdzeniowym i ośrodkowym) powoduje zagłuszenie sygnałów bólowych i uwolnienie pacjenta od uciążliwych dolegliwości.
Wskazaniami są:
Jest to zabieg polegający na oddziaływaniu ultradźwiękami – falami mechanicznymi (akustycznymi) o częstotliwości wyższej niż słyszalność ucha ludzkiego, zwykle powyżej 20 kHz, na odsłoniętą skórę chorej okolicy. Wywołują one w organizmie człowieka zmiany miejscowe:
oraz ogólne, obejmujące cały organizm.
Wskazania do stosowania ultradźwięków:
Magnetoterapia jest działaniem leczniczym wykorzystującym w leczeniu zmienne pole magnetyczne.
W przypadku ciała ludzkiego pole magnetyczne przenika przez wszystkie jego struktury, wywołując procesy biologiczne zachodzące na poziomie wewnątrzkomórkowym, komórkowym i tkankowym. Ma więc działanie ogólnoustrojowe, a nie miejscowe.
Główny jego wpływ na organizm polega na:
Zapytaj o zabieg
Nazwa zabiegu